Aktualności‎ > ‎

Zaproszenie na 82. spotkanie WG.NET

opublikowane: 9 sty 2015, 08:35 przez Michał Grzegorzewski   [ zaktualizowane 29 sty 2015, 08:45 ]
Zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie grupy, które odbędzie się w czwartek, 15.01 o godzinie 18.00 w sali 328 Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75. Tym razem nasi goście przybędą do nas z Gliwic, aby w trzech odsłonach przedstawić kulisy swojego warsztatu. Poniżej garść szczegółów.

1. "Orleans - aplikacje, które skalują i dystrybuują się same", Krzysztof Suszka
Czas: ok. 30 min
Duża dostępność chmur spowodowała, że tworzenie olbrzymich, skalowalnych systemów stało się dostępne dla każdego. Jednak sama chmura nie rozwiązuje wszystkich problemów. Nadal trzeba włożyć sporo wysiłku w taką konstrukcję systemu, która pozwoli z tej chmury efektywnie korzystać. Orleans jest eksperymentalną platformą, która próbuje odnieść się do tego problemu, zrzucając z programisty obowiązek myślenia o fizycznej dystrybucji elementów aplikacji. Orleans dostarcza API zbudowane w oparciu o sprawdzony Actor Model. W czasie prelekcji przedstawione zostaną podstawowe mechanizmy działania tej platformy oraz prosty przykład pokazujący fragment jej możliwości.

Nagranie: 

Film z YouTube


2. "Od zera do bohatera - inkrement biznesowy w 25 minut" - Marcin Drobik i Krzysztof Szabelski
Czas: ok. 30 min
Podczas krótkiej prezentacji przedstawiony zostanie proces tworzenia działającego i przetestowanego oprogramowania. Powstanie ono całkowicie od zera. Soft będzie tworzony w oparciu o platformę .NET, korzystając z NUnita, Moq, Katany (Owin) oraz RavenDB.

Nagranie: 

Film z YouTube


3. "Pair Programming Pragmatycznie" - Krzysztof Szabelski
Czas: ok. 45 min
W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o Agile Software Development. Zwykle skupiamy się na procesach organizacji pracy, takich jak Scrum. Nieustannie usprawniamy je, aby pozwalały nam planować pracę w warunkach ciągle zmieniających się wymagań. Zapominamy jednak często, że ostatecznie musimy stworzyć oprogramowanie właśnie w takich warunkach. Scrum niestety nie mówi nam, jak to osiągnąć.
Na szczęście istnieje Extreme Programming. Metodyka ta odpowiada na pytanie, jak zbudować wysokiej jakości oprogramowanie, które będzie odporne na zmiany. Spośród szeregu wspaniałych technik XP, warto zwrócić uwagę na Pair Programming. Nie jest ono zbyt popularne, można powiedzieć, ze jest częściej tematem żartów niż sposobem rozwiązywania trudnych problemów. Z drugiej jednak strony, programiści, którzy stosują programowanie w parach, gorąco to polecają. Ja jestem jednym z nich.
Pracuję z kilkoma zespołami jako wewnętrzny doradca techniczny. Jednym z moich najlepszych narzędzi współpracy, mentorowania i rozwiązywania problemów jest właśnie programowanie w parach. Na przestrzeni wielu miesięcy stosowania go, zebrałem wiele spostrzeżeń, jak ludzie reagują na taką formę współpracy, a także, jakie błędy najczęściej popełniają.
W trakcie prelekcji podzielę się moimi doświadczeniami, aby pomóc słuchaczom z sukcesem zastosować to narzędzie do odpowiednich problemów, we właściwy sposób.

Nagranie: 

Film z YouTube


Wszyscy nasi goście pracują na co dzień w firmie Future Processing, poniżej krótkie bio:

Marcin: DrobikJestem inżynierem oprogramowania z zamiłowania i wykształcenia. Przez 9 lat pracy zawodowej tworzyłem projekty w różnych technologiach, natomiast ostatnie kilka lat poświeciłem na lepsze poznanie platformy .NET. Jestem wielkim fanem eXtreme Programming oraz nurtu Software Craftmanship. Obecnie, pracując w Future Processing, wspieram inne zespoły w definiowaniu procesu wytwarzania oprogramowania, utrzymaniu wysokiej jakości kodu, doborze narzędzi, szacowaniu i zagadnieniach związanych z szeroko pojętym projektowaniem aplikacji.

Krzysztof Szabelski - O sobie mówi: "pół człowiek, pół programista". Programistyczna połówka nieustannie próbuje nadążyć za nowymi technologiami i wspinać się na wyżyny programistycznego kunsztu. W tym czasie ludzka połówka ciężko pracuje, aby efektywnie wykorzystać posiadaną wiedzę i szerzyć ją między innymi programistami. Prywatnie podróżnik, odkrywca różnic kulturowych i pasjonat szybkich motocykli.

Krzysztof Suszka - Programista z dwucyfrowym doświadczeniem w projektach realizowanych w różnych technologiach. Fan nurtu Polyglot Programming. W pracy i w domu korzysta z każdej możliwej okazji, aby programować lub uczyć się (głównie programowania). Pracuje w komórce TE w Future Processing, gdzie ma okazję chłonąć wiedzę od osób, które programowaniem żyją na co dzień.

Wstęp wolny, zapraszamy!
Comments