Aktualności‎ > ‎

Zaproszenie na 78. spotkanie WG.NET

opublikowane: 17 wrz 2014, 07:32 przez Nieznany użytkownik
Zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie grupy, które odbędzie się (wyjątkowo) w środę, 24.09 o godzinie 18.00 w sali 329 Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75. Tym razem Szymon Kulec opowie o zagadnieniu konsensusu w systemach rozproszonych, poniżej więcej szczegółów.

Temat: Systemy rozproszone: zagadnienie konsensusu i algorytm RAFT
Czas: ~1h
Żyjemy w czasach, gdy jeden komputer nie jest w stanie przechować danych serwisu, gdy odporność na awarie sprzętu (High Availability) jest standardowym wymaganiem a przed systemami komputerowymi pojawiają się wymagania skalowalności (scale up & scale out). Stawia to przed twórcami oprogramowania zadanie wytwarzania systemów rozproszonych, zdolnych pracować na wielu maszynach. Zagadnienie, które pojawia się naturalnie w tak zdefiniowanym środowisku, to zagadnienie konsensusu, czyli spójności danych/operacji na poszczególnych maszynach. 
Podczas prezentacji omówię genezę zagadnienia konsensusu, pokażę sposoby rozwiązania tego problemu oraz przejdę przez przykłady systemów, które bądź to używają ww. algorytmów bądź ułatwiają tworzenie aplikacji, bez samodzielnego podejmowania się implementacji tych mechanizmów.

Punkty programu:
- CAP który zmienił świat systemów rozproszonych
- replikowany log - sposób na rozproszonie systemu
- Leslie Lamport i pierwsze podejścia do problemu konsensusu (Paxos)
- algorytm RAFT jako tratwa ratunkowa przed poziomem skomplikowania Paxosa
- przykłady systemów rozproszonych

Zapraszamy, wstęp wolny
Comments