Aktualności‎ > ‎

Zaproszenie na 121. spotkanie WG.NET

opublikowane: 13 lis 2018, 00:52 przez Konrad Banaszek
Zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie grupy, które odbędzie się w czwartek, 22.11 o godzinie 18.00 w sali 329 Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75. Mamy w planach:

SNACK 1

Prelegent: Marcin Śmiałek
Czytanie pamięci procesów - HUD do gry

Opis:
Wszędzie otacza nas najróżniejsze oprogramowanie. I jak to software, często brakuje w nim jakiejś interesującej nas funkcjonalności. Będąc programistami, czasem możemy coś na to zaradzić. Pokażę, jak dostać się do pamięci gry, pobrać z niej na pozór niewidoczne dane i wyświetlić.

Bio: Chaotyczny dobry. Programowanie zaczynał od kalkulatora i BASIC'a, a w .NET dłubie od pierwszych publicznych wersji. W ostatnich kilku latach głównie usprawniał pracę banków. Stara się promować empatyczne podejście do pracy, wytwarzania softu i obsługi klienta. Fan nauki, gier i kotów. Do znalezienia na @marcinsmialek.

SNACK 2

Prelegent: Sebastian Solnica
Float vs. Decimal

Opis:
Większość programistów wie, do czego służą liczby zmiennoprzecinkowe. Wiemy też, że do operacji finansowych powinniśmy używać zmiennych typu decimal. Ale czy znamy szczegóły ich działania? Podczas snacka przyjrzymy się bitowym reprezentacjom typów float i decimal, poznając ich mocne i słabe strony.

Bio: Inżynier systemowy z zacięciem do grzebania we wnętrzach aplikacji i systemu operacyjnego. Hobbystycznie zajmuję się również bezpieczeństwem sieciowym i kryptografią. Od czasu do czasu publikuję moje "odkrycia" na blogu (https://lowleveldesign.org) i Twitterze (@lowleveldesign).

PREZENTACJA

Prelegent: Bartosz Sypytkowski
Last mile between database and the disk

Opis:
Tematem prezentacji są mechanizmy używane przez popularne bazy danych do zapisywania danych na dysku oraz zarządzania nimi w optymalny sposób. W trakcie spotkania dowiecie się m.in. jak działają struktury danych zoptymalizowane pod odczyt (B+Tree) lub pod zapis (LSM-Tree), bądź czym różni się zapis przeprowadzany przez bazy tranzakcyjne (OLTP) oraz analityczne (OLAP).

Bio: Bartek jest wielokrotnym bywalcem WG.NET, miłośnikiem programowania funkcyjnego i rozproszonego.
Comments