Aktualności‎ > ‎

Zaproszenie na 115. spotkanie WG.NET

opublikowane: 15 mar 2018, 06:15 przez Michał Grzegorzewski
Zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie grupy, które odbędzie się w czwartek, 22.03 o godzinie 18.00 (UWAGA! JESTEŚMY W NOWEJ LOKALIZACJI!) w sali 4420 Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Banacha 2 (3 piętro tuż obok głównej klatki schodowej). Mamy w planach dwie prezentacje (w tym jedną zaległą) oraz snack, poniżej szczegóły:

1. Mariusz Krzanowski - Aborted == Committed ??? (snack, ok. 30 min.)
Opis:
Przy komunikacji z bazą danych zakładamy, że dokładnie rozumiemy jak ona przebiega. Wydaje nam się, że bardzo dokładnie rozumiemy zachowanie transakcji bazodanowej. Uważamy tak w szczególności, jeśli od wielu lat tworzymy aplikacje i działają tak, jak zakładaliśmy. Sądzimy, że ACID gwarantuje nam spójność wykonywanego zbioru poleceń - jest to prawda z małym ale. Zadaniem tego snacka jest uczulenie na jeden przypadek, którego prawdopodobieństwo wydaje się znikome ale nie zerowe. Pomimo, że zasady ACID są nienaruszone, to mogą powstać dziwne błędy doprowadzające do niespójności stanu naszego systemu. Błędy te mogą wynikać z naszego błędnego rozumowania jeżeli chodzi o ACID.


2. Michał Paduch - Certyfikaty w WCF i WebApi
Niedawno w pracy miałem ciekawe zadanie, które polegało na zabezpieczeniu serwisów WebApi i WCF certyfikatami. Uznałem, że warto podzielić się wiedzą, którą zdobyłem oraz dzięki temu też ją utrwalić. Zapraszam na swoją prezentację, podczas której opowiem trochę o certyfikatach i praktycznym ich zastosowaniu.

Agenda:
1. Opis napotkanego problemu,
2. Krótki wstęp do certyfikatów,
2.1. Klucz prywatny i publiczny,
2.2. Zaufana trzecia strona,
2.3 Certyfikaty w Windows
3. Zabezpieczenie WCF,
4. Zabezpieczenie WebApi,
5. Pytania


3. Sebastian Gębski - Code Foresting: ewolucyjne i pragmatyczne kształtowanie architektury systemu opartego na .NET (case study)

Agenda / Opis:

Wszyscy inżynierowie uwielbiają moment kładzenia fundamentów pod nowy system / aplikację - wybór ekscytujących technologii, brak długu technicznego ;D, wzniosłe idee i chwalebne postanowienia ("tak, tym razem zrobimy to zgodnie z ...") ... Ale prawdziwa sztuka polega nie na tym aby ciągle zaczynać od zera ("tak, tym razem ..."), tylko umieć wyprowadzić na prostą platformę, która już istnieje, ale np. zmaga się z pewnymi trudnościami. Prawdziwego architekta rozpoznaje się nie po tym jak dokładnie cytuje Uncle Boba, ani po tym jak piękne wizje potrafi rozrysować w UMLu, ale po tym jak efektywnie jest w stanie poprowadzić wszystkich pozostałych inżynierów, by tę wizję realizowali. Zakładając, że sama wizja "ma ręce i nogi", istnieje wiele przeszkód o które można się potknąć, np.:

* brownfield ma swoją "bezwładność"
* nie zawsze mamy wpływ na to z kim pracujemy - np. wiele organizacji rośnie w tempie szybszym niż proces budowy "zdrowego" zespołu
* im większy zespół tym trudniej o spójność wizji, jednomyślność poglądów
* w rozproszonym środowisku pojawiają się wyzwania związane z synchronizacją i komunikacją

Celem prezentacji jest przedstawienie mojego podejścia (które nazywam "Code Foresting") do utrzymywania i rozwoju architektury w "sub-optymalnych" (czyli realistycznych ;>) warunkach.
Będzie trochę teorii (dlaczego to takie trudne, jakie są "grzechy główne", co to jest efekt Rashomona, na czym polega Living Documentation, itp.), ale też sporo o tym jak ją przekuwać teorię w praktykę za pomocą konkretnych narzędzi, np. NDependa, Roslyn, DocFx, Cake, Argu, TypeProviders, PowerShella.

Przykłady praktyczne będą oparte o doświadczenia z projektu realizowanego przez ostatnie 11 miesięcy - nie będzie to historia pełna samych wzlotów, ale każdy upadek niesie ze sobą wartościową lekcję, o której warto (IMHO) posłuchać :)


W czasie spotkania zostanie rozlosowana wejściówka na GET.NET.

Wstęp wolny, zapraszamy!
Comments