Aktualności‎ > ‎

Zaproszenie na 108 spotkanie WG.NET

opublikowane: 13 cze 2017, 04:16 przez Michał Grzegorzewski
Zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie grupy, które tym razem odbędzie się wyjątkowo we wtorek, 20.06 o godzinie 18.00 w sali 329 Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75. Mamy w planach dwie prezentacje, szczegóły poniżej:

1. Mateusz Piasecki - Dlaczego warto mieć swoją apkę w Sklepie i dlaczego najlepiej na Windows

Opis:
Bardziej szczegółowo: dlaczego ja opisuje, po co interesować się pisaniem swoich aplikacji, dlaczego Windows (droga do Win 10 UWP, porównanie możliwości z iOS i Androidem), technologie, próg wejścia, przebijanie się na rynku, utrzymanie, monetyzacja,  efekty.

2. Sebastian Gębski - Coupling, czyli o kodzie, który sam się plącze, gdy nie patrzysz

Opis:
Trudno znaleźć programistę, który nie słyszał słowa "coupling". Wszyscy wiedzą, że to właśnie coupling rozdmuchuje zakres prostych zmian w kodzie, generuje dług techniczny,  utrudnia automatyzację testów, zwiększa inflację, powoduje kwaśnienie mleka oraz wywołuje efekt cieplarniany ... W praktyce okazuje się, że coupling rozumiemy przede wszystkim intuicyjnie (często błędnie, bo zło ma niejedno oblicze ...) i identyfikujemy zwykle dopiero wtedy, gdy wymyka się spod kontroli.
Celem prezentacji będzie wgłębienie się w temat i wyjaśnienie kluczowych kwestii: Czym naprawdę jest coupling? Kiedy występuje (i kiedy wybucha w twarz)? Czy zawsze jest (tak samo) szkodliwy? Jak mu przeciwdziałać, albo chociaż uniknąć jego skutków? Czy programowanie funkcyjne jest arcysprytnym sposobem uniknięcia couplingu?
Aby poznać odpowiedzi na te pytania odbędziemy swoistą podróż przez czas, pamięć, wątki, procesy, a nawet fazy dostarczania oprogramowania. Będziemy się posiłkować przede wszystkim dużą ilością praktycznych przykładów z życia wziętych i niezliczoną ilością diagramów UML-opodobnych.

Agenda:
1. Wizja lokalna - coupling w środowisku naturalnym
2. Kapling i kohezja, czyli o czym właściwie mówimy
3. Skalowanie niejeden ma wymiar
4. Cohesion: czyli jak grupować
5. Coupling w (więcej niż) 5-ciu smakach
6. Ku przestrodze ...
7. Jak robić, żeby było dobrze (w sumie)

Wstęp wolny, zapraszamy!
Comments